Ampute Bakımı ve Amputasyon Sonrası Egzersizler

Ampute Bakımı ve Amputasyon Sonrası Egzersizler

Amputasyon sonrası cerrahi ekibi yaranızın tıbbi bakımı ile ilgilenecektir. Açık yaranın kapanması aşamasında, doktor veya hemşirenizin önerilerini dikkatle uygulamanızı tavsiye ederiz. Bu süreçte güdük şiş olabilir.  Bandajlama veya diğer kompresyon teknikleri ile bu mevcut ödemle başa çıkabilirsiniz. Düzenli yara bakımı ve kompresyon uygulamasından sonra kısa sürede protez aşamasına geçiş yapabilirsiniz.

Yaraları kapanmış ve ödemi maksimum düzeyde azalmış, şekillenmiş güdük artık protez uygulamasına hazırdır. Kompresyon yöntemleri için lütfen kompresyon terapisi blog yazımızı okuyunuz. Cerrahi operasyondan sonra protezle mobilizasyon aşamasına kadar geçen süre zarfında, egzersiz ile hem kas atrofisini hemde kalan eklemlerde gelişecek imitasyonu engellemek bu süre içerisinde önemlidir. Tedavinizi yapan sağlık ekibi tarafından bu konuda bilgilendirileceksiniz.

Amputasyonda Hijyen ve Temizlik

Protez uygulama aşamasına geçtikten sonra önemli bir konu başlığı ise rutin güdük bakımı ve hijyendir. Protezin güdük ile temas içinde olduğu soket bölümü, suspansiyon amaçlı silikon soket veya soft/hard soketler daima teriniz  ile temas halindedir. Kapalı bir ortam olduğu için terleme yapması olasıdır. Ter ile birlikte vücudumuzdan atılan toksinler bakteri üremesi ve koku oluşması için zemin hazırlar. Dolayısı ile güdüğümüzü düzenli olarak yıkamalıyız. Kullandığımız; silikon soket, soft soket, hard soket veya güdük çoraplarımızı günlük yıkamamız bu bakterilerin oluşmasını engeller. Çoraplarımızı yumuşak sabun ile yıkamamız cildimiz için önemlidir. Protezimizi çıkardığımız zaman güdüğümüzü ılık su ve ph düzeyi düşük sabunlarla yıkamamız cildimizi korumamıza yardımcı olacaktır. Soketimizi giymeden once hem güdüğümüzün hem de cildimize temas eden soket parçalarının kuru olmasına özen göstermeliyiz.

Amputasyon Sonrası Bakım

Soketimizi çıkardığımızda cildimizde tahriş ve kızarıklığın olup olmadığına dikkat etmeliyiz. Eğer cildimizde tahribat var ise protezinizi kullanmaya ara verip,  en kısa zamanda protez uygulayıcınızla iletişime geçmeniz ve yaranızın tıbbi bakımını yapmanızı tavsiye ederiz. Dolaşım bozukluğu veya diabetten dolayı ampute olmuş kişilerin sık sık soketlerini çıkarıp güdüklerini kontrol etmesini tavsiye ederiz. 
Güdüğümüzdeki kılları traş etmekten çekinmeliyiz. Kesilen kıllar tekrar kıl köklerinden uzamaya başladığında soketteki baskıdan dolayı cilt altına kayıp enfeksiyonel bir durum oluşturabilir. 
Genel olarak sıcak duş almak isteğinizde geceyi tercih etmenizi tavsiye ederiz. sıcak uygulamadan dolayı ödem yapma riskine karşı kompresyon uygulaması yapabilirsiniz. Birnedenden dolayı soketinizi
çıkardığınızda aşağıya sarkıtmaktan kaçınmanız güdüğü yükseğe kaldırmanız ödem olasılığını engeller.

Güdüğünüzde nohut büyüklüğünde ve dokunduğunuzda hassas (elektrik çarpması vs. gibi) yapılar çoğunlukla nöroma oluşumunun işaretidir.
Güdük ucunda proteze yük verdiğimizde hassas ve acı veren bir hissiyat yaşadığınızda (kemik uzaması olasılığı) hemen protez uygulayıcınız veya doktorunuz ile iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.

Amputasyon Sonrası Tavsiyeler

Herhangi bir nedenle güdüğünüzde yara oluşması durumunda protez kullanımınıza ara verip yaranızın tıbbi bakımını yapmanızı tavsiye ederiz. 
Protezi giymeden önce nemlendirici krem uygulamayınız. Cildiniz için bakım yapmak istiyorsanız kremlerinizi gece yatmadan önce uygulamanızı tavsiye ederiz.
Seyahatte veya gün içerisinde  yanınızda mutlaka bir bakım kiti bulundurmanız, oluşacak bir olumsuzluğa hemen müdahale etmenizi ve dolası ile sorunun büyümeden çözülmesini sağlayacaktır.
Ayrıca yanınızda ödem değişimi için yedek güdük çorabı bulundurmanızı tavsiye ederiz. Kullandığımız protezin ayağının topuk yüksekliğini bilmenizde ve ayakkabı seçerken bu yüksekliğe özen göstermeniz konforunuz için önemlidir.
Bilinçli bir güdük ve protez bakımı;  konforlu bir günlük motivasyonun temelini oluşturur. Protezinizin ömrünü uzatacağı için hem protezinizin hem de güdüğünüzün bakımını ihmal etmeyin.

Sağlıkla atılan adımlara.
Güdük ve
Protez Bakımınız / Sorularınız İçin Lütfen Bizimle İletişime Geçiniz


 


 

Ampute Bakımı ve Amputasyon İle İlgili Sık Sorulan Sorular (SSS)

Amputelerde Bel Ağrısı Normal mi?

Amputelerde bel ağrısı normal karlışanan bir durum değildir. Bel ağrısını tetikleyen birçok faktör olabilir. Bu faktörleri iki ana başlık altında toplayacak olursak:
Kişiye bağlı faktörler; duruş bozukluğu, patolojik denge kombinasyonu, ampute olan taraftaki kas atrofisi ve kontroktür oluşumu gibi sebepler bel ağrısına neden olabilir.

Proteze  bağlı faktörler; protez ölçüsü protez uzmanları tarafından alınmadıysa yani protezin boyunun kısa ya da uzun olması amputelerde bel ağrısına neden olabilir. Başka bir sebep ise protez ağırlığı ile ilgilidir. Protezin olması gerekenden daha ağır olması da  amputelerde bel ağrısına neden olabilir.
Bu sebeplerin dışında normal şartlar sağlandığında amputelerde bel ağrısı şikayeti olmaz.