İlk Protez Uygulaması

İlk Protez Uygulaması

Amputasyon süreci zor bir süreçtir.. Bu süreçte yanlız olmayacağınızı bilmenizi isteriz. Aileniz, arkadaşlarınız ile birlikte sizinle ilgilenecek doktorlar, hemşireler, terapistler ve protez teknikeriniz ; bu zor süreçte sorularınıza cevap vermek ve problemlerinize yardımcı olmak için yanınızda olacaktır.

Planlı bir amputasyon süreci yaşama imkanınız olursa eğer, amputasyon öncesi bazı çalışmalar yapmanızı tavsiye ederiz. Öncelikle amputasyon ve sonrasındaki süreç hakkında doktorunuz size detaylı bilgilendirme yapacaktır.Eğer acil bir travma sonucu amputasyon geçirdiyseniz, bu açıklamaları doktorunuz ve sağlık ekibiniz amputasyon sonrası yapacaktır.

Amputasyon sonrasında başlanacak olan rehabilitasyon programını desteklemek için bazı egzersizlere önceden başlamanız size yarar sağlayacaktır. Bu egzersiler amputasyon sonrasındaki adaptasyonunuza yardımcı olacaktır. Tekerlekli sandalyeden yatağa, yataktan tekerlekli sandalyeye  transfer için size gerekli olacak bu egzersileri doktorunuz ve terapistinize danışmanızda fayda vardır.
 
Eğer imkanınız varsa amputasyon öncesi protez teknikeriniz ile görüşmeniz sizin uygulanabilecek protezler hakkında bilgi almanızı sağlayacaktır. Bu bilgilenme sizin proteze adaptasyonunuzu hızlandırıp, mental olarak hazır olmanızı sağlayacaktır. Protez kullanan başka bireylerden bilgi alma,onlarla konuşmak sizi nelerin beklediği konusunda yardımcı olacaktır.
 
Uygulanacak ilk prtotez kişinin hem mobilizasyonu hemde psikolojisi için çok önemlidir. İyi adapte olunmuş bir protez fantom hissinin kısa sürede aşılmasına yardımcı olacaktır.

Erken protez uygulaması kas kaybı ve mental motivasyonsuzluğu engelleyecektir. Eklem limitasyonlaarının oluşmasınıda engelleyerek fizyolojik doğal standartlara yakın protez uygulama imkanı sağlayacaktır. Sosyal hayatın içine daha erken dönmeye imkan sağlayacağı için kişinin motivasyonunu artıracaktır.

 

Protez uygulaması
 İlk Protez Bacak Uygulaması