Kompresyon Terapi

Kompresyon Terapi
 

Amputasyon sonrası genelde güdük ödemlidir. Mevcut bu ödemi basınç uygulayacak yöntemler ile  gidermek mümkündür. Ödemi giderilen ve şekillenen güdük protez için forma girmiştir. Kompresyon terapi; elastik bandaj, elastik güdük çorabı veya silikon liner ile uygulanabilir.
bandaj - ortopedi bandaj uygulamasıkompresyon güdük çorabıSilikon Liner

Kompresyon terapide kullanılacak elastik bandajlar özel sarım yöntemleri ile güdüğe uygulanır.her bölgeye eşit basınç uygulamak önemlidir. Sargılar kirlenince, ılık su ile yıkanıp,  serilerek kurutulur. Polyester içeri az olan bandajların tercih edilmesi alerjik reaksiyonları azaltmaya yardımcı olur. Bandaj tekniği kişiye özeldir ve ilk uygulamalar uzmanı tarafından yapılmalı ve kişiye öğretilmelidir. Güdüğün durumunu görmek için bandaj sıkça çıkarılabilir. 

Bandajlama  uygulayıcı ekip arafından uygun görüldüğü takdirde sonlandırılır. Güdükteki ödem çözüldükten sonra ancak ekip izin verirse gece bandajsız uyuyabilirsiniz. Eğer sabah uyandığınızda güdüğünüz şişmiş ise protezinizi takmadan önce bandaj uygulaması yapmanız ödemin çözülmesine yadımcı olur.
kol bandajı

 

 
Diz altı bandajdiz üstü bandaj

Güdük Kompresyon Çorapları:

Bandaj yerine kullanılacak ödem uygulamasıdır. bu çoraplar elastik ve farklı boylarda bulunurlar. Standart boyları uymaz ise kişiye özel boylarda da üretiebilir. Bu çoraplarda günlük olarak yıkanmalı serilerek kurutulmalıdır. Bandaja göre kullanımı daha rahattır. Kaymaması için pelvik bantlara sabitleyebilirsiniz.

Güdük Kompresyon Çorapları

diz üstü güdük çorabı uygulaması


/kompresyon güdük çorabıkompresyon güdük çorabı

Slikon Liner Uygulaması:
 

Çeşitli ebatlarda üretilmişlerdir. Gerekli hallerde kişiye özel üretilen ebatlarıda mevcuttur. Diğer kompresyon yöntemlerinden daha çok basınç uygulama özelliği mevcuttur. Özellikle de cilt dostu slikon alerjik reaksiyonları engeller. Temiz su ile iç slikon bölümü yıkayıp kurulayak sonraki kullanıma hazır hale getirebilirsiniz. Kullanımı için teknikerinizden ve kullanıcı kulavızundan bilgi almayı unutmayın.

 

 


Silikon Liner Uygulaması