Protez Bacak Çeşitleri ve Bakımı

Protez Bacak Nedir?

Protez bacak; bacağın diz altı, diz seviyesi veya diz üstünden; hastalıklar, kazalar, diyabet, tümör, savaş, terör vb. sebeplerden dolayı kaybedilmesi sonucunda meydana gelen uzuv eksikliğini tamamlamak,  bireyin yürüme ve günlük aktivitelerini yerine getirebilmesi için uzman protez teknikeri tarafından farklı malzemeler (karbon, çelik, aleminyum, titanyum, silikon, elektronik devreler ) kullanılarak üretilmiş olan yapay uzuvlardır. 

Protez Bacak Nasıl Üretilir?

Öncelikli olarak kişi için uygun protezin seçiminde dikkat edilmesi gereken özellikler vardır. Bunlar;  ampütasyon sonrası vücutta kalan kısmın (güdüğün) durumu, kişinin yaşı, fiziksel ve psikolojik durumu.  Bu özellikler göz önünde bulundurulup gerekli çalışmalar yapıldıktan sonra protez üretim adımına geçilir. Ortopedi Travmotoloji uzmanı doktorun iletmiş olduğu bilgiler dahilinde Protez ortez uzmanı tarafından protez bacak için kişiye özel olarak ölçü alınarak protez ölçümü tamamlanır.  Kişinin biyomekanik yapısına uygun olarak ilgili malzemeler kullanılarak protez üretimi tamamlanır. Bu aşamada öncelikli ve en önemli unsurlardan bir tanesi de protez bacak adaptasyonunun sağlanabilmesi için güdüğe uygun kovan (soket) üretmektir. Uzmanlık, tecrübe ve hassasiyet gerektiren bu işlem kliniğimiz uzmanları tarafından profesyonelce yapılmakta ve işlem sonrası protez bacağın uyumu ve yürüme egzersizleri ile kişi takip edilmektedir.

Protez Bacak Çeşitleri

Protez bacaklar; diz altı bacak protezi ve diz üstü bacak protezi olacak şekilde ikiye ayrılır. Diz üstü bacak protezlerinde diz eklemi vardır.  Diz altı bacak protezlerinde ise kişi kendi dizini kullanabilir durumdadır ve eklem yoktur. Bacak Protezleri kullanılan materyaller bakımından çeşitlilik gösterir. Bunlar;

Olarak sıralayabiliriz.  Bu protez bacak,  çeşitlerinin hepsi kliniğimizde mevcut olup kişiye özel olarak tasarlanıp uygulanmaktadır.  

Protez Bacak Bakımı Nasıl Yapılır?

Protez bacağın soket (kovan) bölümü hafif nemli bir bez ile silinir.  Sonrasında kuru bez ile kurulanır. Nemli kalmamasına özen gösterilmelidir. Aşırı sıcak ortamlarda (soba, kalorifer peteği yakını vb.)  bırakılmamalıdır.  Protez bacağın genel bakımı ve kontrolü için uzmanımızın size tavsiye etmiş olduğu sürelerde kliniğimizi ziyaret etmeniz önerilir.

Geçici Bacak Protez Uygulaması Nedir? Kalıcı Protez Bacağa Ne Zaman Geçilir?

Amputasyon yapılıp ilgili bölgedeki dikişlerin alınmasından sonra (7 - 10 gün arası) uygulanan protez geçici bacak protezidir. Geçici bacak protezi, kişinin protez bacağa alışma sürecini başlattığı gibi yürüme ile ilgili aktivitelerin devamlılığını sağlar. Güdüğün protez bacağa uyumunu, şekil almasını ve güdükte oluşabilecek yaraların çabuk iyileşmesini sağlar. Ayrıca kalıcı protez bacağa uyumu hızlandırır ve ampütasyon durumuna göre 2 - 4 ay arasında kalıcı bacak protezine geçilebilir.
Kalıcı bacak protezi sonrasında, iyi bir protez uygulama eğitimi ve egzersizlerle kişi bağımsız olarak gündelik yaşamına devam edebileceği gibi, yaş - kilo durumu ve ampütasyon seviyesine göre koşma, merdiven inip - çıkma, araç kullanma (şartlar sağlandığında) vb. aktiviteler yapılabilmektedir.
Kariyer Ortopedi olarak danışanlarımıza mümkün olabilecek aktiviteleri yapmalarını sağlamak için uzman ekibimiz ve tam teşekküllü ofisimizle (kliniğimizle) hizmet vermekteyiz.  

Protez Bacak Fiyatları 2022

Protez bacak fiyatları 2022 kişinin ampute durumu, protez bacak özellikleri protezde kullanılacak materyal çeşitliliği ve markası, protez soket sistemi özelliklerine göre değişkenlik gösterir.
Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) EK-3C2 listesi resmi gazetede yayınlanmış olup bu listede protez bacak fiyatları yer almaktadır.  Listedeki bu fiyatlar SGK’nın karşıladığı fiyatlar olup, SGK sigortalı çalışandan %20, emekliden %10 kesinti yaparak geri ödeme yapmaktadır.