Tabanlık

Ortopedik Tabanlık

2D, 3D ,yürüme analizi veya diğer yöntemlerle ölçümleme yapılarak kişinin doğru ve anatomik basması; gerektiğinde deformiteleri düzeltme amaçlanan tabanlıklardır. Ölçümleme yöntemleri ile kişinin hangi amaca yönelik uygulamaya ihtiyacı olduğu tespit edilerek tasarlanan ve çeşitli yöntemlerle üretilen tabanlıklar kişiye özeldir.Günlük hayatta yoğun bir tempo içinde yaşayan kişilerin günün yorgunluğunu azaltmak içinde uyugulamalar yapılabilir. Ortopedik tabanlıklar sabit ve portatif olarak üretilebilir. Deformite ve kişinin alışkanlıkları dikkate alınarak kullanılacak malzemeye karar verilir. Ev içi kullanım için ise evde kullanılacak terliklere veya ayakkabılara özel çalışma yapılarak kişinin tam zamanlı bir tedaviye kavuşması sağlanır.

tabanlık için ayak analizi         kişiye özel tabanlıkSporculara yönelik stres düzeyini kontrol eden ve gerektiğinde deformiteye müdahale eden uygulamalarımız mevcuttur.

kişiye özel ortopedik tabanlık
 
Pediatrik uygulamalarımız gerek tabanlık gerekse ortopedik bot olarak yapılmaktadır.
ortopedik bot

Ortopedik tabanlık uygulaması ile;

Düz Tabanlık (Pes planus)
Kavite Yüksekliği (Pes cavus)
Diabet ayak deformiteleri
Konjenital patolojiler
Nasır
Calcaneal epin ( topuk dikeni)
Kronik yorgunluk ve bacak, bel ağrılarına yönelik uygulamalar
Ekstremite kısalık farkına özel tasarımlar
Amputasyon veya ülseratif deformasyonlara vb.özel uygulamalar için kullanılır.

Tabanlık ve Ayak Sağlığı ile İlgili Sık Sorulan Sorular (SSS)

Tabanlık Kullanımında Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir?

Tabanlık kullanımında dikkat etmemiz gereken en önemli şeylerden bir tanesi ayak temizliği ve hijyendir. Ayaklarımızı her gün düzenli olarak yıkamalıyız. Tabanlığın ayak terini emmemesi için pamuklu teri emen çoraplar tercih etmeliyiz ve çoraplarımızı sık sık değiştirmeliyiz. Tabanlık hastaya özel olarak üretilmelidir. Fabrikasyon veya raf ürünlerinden uzak durması anatomik uyum ve hijyen açısından daha önemlidir.
 

Tabanlık, Temizlik ve Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Tabanlık hijyen açısından kişiye özel olmalıdır. Pamuklu çorapla kullanmak tabanlığın teri emmesini önler. Bu nedenle çıplak ayakla kullanılmamalıdır. Gün sonunda  tabanlık nemli bezle silinip havalanmalıdır.
 

Tabanlık Kullanımında Oluşabilecek Problemler Nelerdir?

Tabanlık kişiye özel yapılmazsa kişiye faydadan çok zarar verebilir. Destek noktaları farklı yerlere temas ederse ayak deformitesi artabilir. Bu da ayak, ayak bileği, diz ve bel ağrılarının artmasına sebep olabilir. Genel vücut mekaniğinin bozulmasına neden olabilir.

Nasır Nasıl Oluşur ? Nasıl Bir Tabanlık Uygulanır?

Ayak tabanında veya ayak genelinde oluşan ve kişiye oldukça acı veren nasırlı doku çoğunlukla yüksek baskıdan meydana gelir. Gün içinde ayak konforumuzu sağlamak için ve nasır tedavisine destek vermek için kişiye özel tabanlık tasarlanır. Bu tabanlılar sayesinde hem kontrolsüz basınç  dengelenir hem de nasırlı doku tedavi edilir.

Bacak (Ekstiremite) Kısalığında Nasıl Bir Tedavi Uygulanır ?

Öncelikle hastanın kısalığı ölçülür ve kısalık miktarı tespit edilir. Eğer kısalık 2 cm ve altında ise hastaya ayakkabı içinde kullanabileceği portatif bir tabanlık uygulanır. Eğer kısalık 2 cm ve üzerinde ise ayakkabı altından veya kişiye özel tasarımlarla kısalık giderilir. Aynı işlemler hasta evde rahat etsin ve konforlu bir yaşam sürsün diye evde kullandığı terliğe de uygulanabilir.
 

Tabanlık

Mobil Ayak Sağlığı Danışmanı

Mobil Ayak Sağlığı Danışmanlığı


Türkiye'nin her yerinden 05324316252 nolu mobil hattımızdan bize ulaşarak ayak sağlığınız ile ilgili sorunlarınızı danışabilirsiniz.

Mobil Ayak Sağlığı Danışmanı

Blog

İhtiyacınız olan her şey burada. Protez ve ortez hakkında birçok yazımıza ulaşabilirsin. size özel hazırlanmış yazılarımıza hemen göz atın!