Protezler

Protezler

Amputasyon seviyelerinize uygun protez uygulamalarımızda; gerek geleneksel, gerekse son teknoloji protez  parçalarıyla geliştirilen uygulamalarımız ile sizlere uzman kadromuz hizmet sunmaktadır.

Protez Nedir?

Protez; kazalar, travma, hastalık veya doğuştan olan bir durum nedeniyle kaybedilen bir vücut parçasının yerini alan ve güdüğe fonksiyon kazandıran cihazlardır. Bir protezin bileşenleri yerini aldığı uzvun durumuna bağlıdır. Örneğin protez bir bacağın yerini alıyorsa ona protez bacak denir. 

Güdük

Amputasyon sonrasında uzuvdan kalan kısma güdük denir. 

Soket (Kovan)

Protezi güdüğe bağlayan, yani güdüğün içine girdiği en temel ve önemli protez malzemesidir. Soket güdüğün şekline, kişinin sinir yapısına ve cillt yapısına göre özel olarak tasarlanır ve üretilir.  Protezin rahat ve etkili bir şekilde çalışması için güdüğün sokete (kovana) doğru oturtulması şarttır. 
 


Protez Bakımı Nasıl Yapılır?

Protezin soket kısmı ıslak bez ile silinir ve kurulanır. Kesinlikle nemli kalmamalıdır. Protez kalorifer ve soba yanında bırakılmamalıdır. Protezin genel bakımı içinde belli aralıklarla firmamıza gelmeniz gerekmektedir.

Silikon Soketli Protezlerin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Silikon soketli protezlerin dezavantajlarından çok avantajları vardır. Dezavantaj olarak iklim şartlarına göre terlemeyi örnek verebiliriz. Avantajları  olarak; en büyük avantajın başında konforlu bir iç soket yüzeyi sağlarken aynı zamanda çok iyi süspansiyon sağlar. Burger gibi dolaşım problemi yaşamış hastalarda total temas ve basınç sayesinde dolaşımı düzenler. Diabetik hastalarda kontrolsüz bası ve yara oluşumunu minumuma indirir. Silikon iç soket protez kullanımı haricindeki diğer zamanlarda güdük volümünü kontrol eden en iyi kompresyon yöntemidir. Bandaj kullanmaya ihtiyaç kalmaz.

Geçici Protez Nedir ?

Geçici protez amputasyon yapıldıktan sonra 7 gün sonra ya da dikişler alındıktan sonra yapılan protezdir. Avantajları ; hastanın yürüyüşü unutmamasını sağlar. Güdüğün şekil almasını sağlar. Güdükteki yaraların daha çabuk iyileşmesini sağlar. Kalıcı proteze daha çabuk uyum sağlamasını sağlar. Fantom ağrıları için de iyi gelebilir.

Kalıcı Proteze Ne Zaman Geçilir ?

Kalıcı protez amputasyon nedenine göre 2 ay ile 4 ay arasında yapılabilir. Protez uygulaması yapılmadan önce mutlaka 1 aya yakın bandaj uygulaması yapılmalıdır.

Protez Kullanımı Ağrı Yapar mı?

Hastanın güdüğüne uyumlu bir soket uygulaması yapıldığı taktirde protez ağrı ve acı yapmaz.

Silikon Liner Bakımı Nasıl Yapılır?

Protezde kullanılan silikonlar günlük olarak sabun kullanarak (deterjan kullanılmaz) yıkanır ve kurulanır. Yıkama esnasında kullanılan suyun ılık olmasına dikkat edilmelidir. Aşırı sıcak ve soğuk sudan kaçınılmalıdır.

Protez ile Suya Girilir mi? Banyo Yapılabilir mi?

Suya dayanıklı üretilmiş olan yüksek teknolojili protezler ile duş veya banyo gibi günlük işler ya da yüzme aktiviteleri yapılabilir. Denize, havuza girebilmek için ve banyo yaparken kullanmak için özel banyo protezleri vardır. Bunlar dışındaki protezlerde su ile temas olması protezime zarar vereceğinden duş veya banyo yapma ya da yüzme gibi aktiviteler yapılması önerilmez.

Protez Ömrü Ne Kadardır?

Protez ömrü protez kullanımı ve ve çevre şartlarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. SGK normal protezler için 5 yılda bir, yüksek teknolojili protezler için ise 10 yılda bir yenilenme ödeneği verir. Protez soket yenilenmesi ilgili Dünya Sağlık Örgütü yılda 1 kez değiştirilmesi önermektedir. Protez soket yenilenmesini de SGK karşılamaktadır.

Modüler Protez ile Klasik Protez Arasındaki Fark Nedir?

Klasik protez metal aksamı bulunmayan, güdüğe uygulanan soket üzerine çeşitli ayarlamalar yapıldıktan sonra tekrar laminasyon döküm ile oluşturulan ve üzerinde revizyon şansı olmayan protezlerdir. Modüler protezler soket adaptörü, tüp adaptör ve ayak bilek adaptöründen oluşan, üzerinde istediğimiz revizyona izin veren protezlerdir.

Protezimle Koşabilir miyim?

Protezlerde birinci amacımız hastayı bağımsız hale getirebilmektir. Kimseye muhtaç olmadan yaşamını sürdürebilmek amacımızdır. Bununla birlikte proteziyle koşabilen hastalarımız vardır. Burada yaş, kilo ve aktivite önemlidir. Aynı zamanda aktif spor protezleri yapılmaktadır.

Protezimle Merdiven Çıkabilir miyim?

İyi bir protez ve protez eğitimiyle merdiven iniş ve çıkış yapılabilir. Merdiven iniş ve çıkışlarda amputasyon seviyeside önemlidir.

Protezimle Araç Kullanabilir miyim?

Amputasyon sorası araç kullanımı ülkeler arası farklılık göstermektedir. Ülkemizdeki kriterlere uygun olacak şekilde özel tertibat ile kliniğimizde protez uygulaması alanlar arasında araba kullanan, hatta ticari faaliyetlerini devam ettiren hastalarımız bulunmaktadır.


Protez Bacak Fiyatları

Resmi Gazetede yayınlanan Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) EK-3C2 listesinde protez bacak fiyatları yer almaktadır. Bu listedeki fiyatlar SGK’nın karşıladığı (ödediği) tutarlar olup belirlenen fiyatlar üzerinden çalışan sigortalıdan %20, emekliden %10 kesinti yaparak SGK geri ödeme yapmaktadır.
Protez bacak fiyatlarında SGK ödemesi dışında aşağıda belirtilen sebeplerden dolayı farklar çıkmaktadır.

  • Hastanın ampute durumu

  • Protez bacak veya ayağın özellikleri

  • Soket sistemi özellikleri

  • Protez parça markaları.


Protez Uygulamalarımız