Spor Protezleri

Spor  & Koşu Protezleri

Ampute kişilerin, ampıutasyondan sonraki önemli sorunlarıdan biri; kullandıkları protezleri spor yaparken kullanamamaları veya performans gösterememeleri. Dolayısı ile çeşitli aktiviteleri gerçekleştirmek  için protez uygulamaları yapılmaktadır.
Sportif aktiviteler, birçok protez kullanıcısının günümüz teknolojisinde çok özelliğe ihtiyaç gerektiren etkinliklerdir. Koşucular için topuksuz, maksimum düzeyde enerji geri dönüşümünü sağlayan karbon yay seklinde ayaklar kullanılır. Atlama sporlarında ise enerji geri dönüşümü haricinde şok absorbe özelliği olan ayaklar uygundur. Basketbolda, atlama sporlarında olduğu gibi bir ayak kullanılabilirken aynı zamanda protez ayakta rotasyon ve hafif bükülme özelliği de olmalıdır. Kol ampute hastalarımız  için de box , bilardo veya balık avlama gibi etkinliklerde kullanabilecekleri özel protez seçenekleri vardır.
 

Koşu Protezi

Amputasyon seviyenize göre, çeşitli ürünlerle desteklenerek uygulanan koşu protezleri ile aktif ve konforlu bir koşu etkinliği gerçekleştirebilirsiniz. Eklem ve enerji depolayan karbon ayak bileşenleri ile oluşturulan koşu protezlerinin yanında, mikroişlemcili bazı diz eklemlerini özel protez ayak tasarımları ile kombin hale getirdikten sonrada koşu etkinliğini gerçekleştirebilirsiniz.
Çeşitli koşu protezlerinden örneklemeler yapacak olursak;
 

Endolite BladeXT Koşu Ayağı

Sert ve yeni aktiviteler konusunda düşüncenizi genişletecek. Yavaşlama ve hızlanma kontrol edilir. Ayak fizyolojisi kasları uygun yangın ve verimli duruşu dengelemek için Biometrik ayak kontrolü sağlar. Islak koşullarda protez fonksiyon kaybı olmaz.Verimli yürüyüşü optimize eder kullanıcının yorgunluğunu azaltır.
 
Yüzme protezi:Maksimum hasta ağırlığı:166kg
Ayak ağırlığı                     : 850 gr.
Yüzme proteziYüzme protezi

Össur Cheetah Xplore Koşu Ayağı

Cheetah,öncelikle spor aktiviteleri için tasarlanmış, özel olarak geliştirilmiş yüksek performanslı bir karbon fiber ayaktır. Dizaltı ve Dizüstü amputeleri için uygundur. Bu çevik ve güçlü ayak, profosyonel sporcular için dünya çapında kendini kanıtlamış bir ayaktır.
Össur Cheetah Xplore Koşu Ayağı; dünyanın en hızlı koşu ayağıdır. Optimum kısa mesafede sprint ayaklarda, dünya rekoru sahibidir. Hızlı ve kısa mesafeli sprintler için tasarlanmıştır. Su geçirmezdir. Nike Spike Pad, Cheetah için özel olarak dizayn edilmiştir ve optimize edilmiştir. uzman çekiş gücü sağlar. Islak koşullarda protez fonksiyon kaybı olmaz. Verimli yürüyüşü optimize eder kullanıcının yorgunluğunu azaltır


Maksimum hasta ağırlığı: 147 kg
Ayak ağırlığı                   :  918 g


Össur Cheetah Xplore Koşu Ayağı

 

Össur Flex Sprint Protez

Össur Flex Sprint; Kısa mesafeli hız koşuları yapan ve aktif kullanıcılar için tasarlanmıştır. Özellikle diz üstü amputeler için, yüksek enerji geri dönüşümü avantajı sağlamaktadır.
 

Maksimum hasta ağırlığı  :147 kg
Ayak ağırlığı                     : 460 g
Össur Flex Sprint Protez

Ottobock 3S80 Sporcu Diz Eklemi

Mükemmel kombinasyondan oluşmuştur.. Spor için tasarlanmış ayak adaptörü 4R204 ve karbon ayak 1E90 kombini Sprinter koşan kişilere yüksek işlevsellik ve ciddi bir taşıma konforu sunar. Güçlü performanslı spor diz ekleminin rotasyon hidroliği, koşu sporlarına uygun hale getirilmiştir ve salınım fazında belirgin absorbsiyon sağlar, böylelikle adım sıklığına hükmedebilir. Daha emniyetli basma için ve spor aktivite sonrasında ya da ısınma ve gevşeme sırasında 3S80 Sport, manuel bir kilitlenme özelliği kullanır. Dirençli karbon ayak, koşu sporları için de geçerlilik görmektedir. Karbon ayak; ağırlığa, koşuya, sıçramalı sporlara uygundur. Özel geliştirilmiş spor ayak adaptörü diz eklemine mükemmel bağlantı sağlar. Atletizm ve koşu ile ilgili spor yapmak mümkündür.

Maksimum hasta ağırlığı : 100kg
Ottobock 3S80 Sporcu Diz Eklemi