Parsiyel Dolgulu Tabanlık

Parsiyel Dolgulu Tabanlık

Olgumuz 2 yaşında ayağının yanması sonucunda sol ayağının phalakslarında deformasyon gelişmiştir. Zaman içerisinde bu deformasyona paralel ayakta baskın kas grubu ayakta diğer kemiklerin dizilimini bozmuş ve yürüyüş periyodunu tam anlamıyla tamamlayamadığı için diğer alt ekstremiteye göre atrofik kalmıştır. Olgumuz günlük hayatında kullandığı ayakkabıları çeşitli materyaller ile dolgulayıp günümüze kadar bu yöntemi kullanılmıştır. Bu yöntem sadece ayakkabıdaki kısmi deformasyonu engellemiştir.
Günlük hayatında eğitimciliğinden kaynaklı uzun süre ayakta olması ve aktif bir kişi olmasından dolayı vücudunda ve ayağında çeşitli ağrıların olmasından dolayı
Ayak Basınç Analiz birimimize başvurmuştur.
Gerekli inceleme ve analiz sonucunda hastamıza parsiyel ayak dolgulu tabanlık tasarımı yaptık. Hastamız tabanlığını ayakkabılarının içerisine portatif olarak kullanmaktadır. Tabanlık tasarımında kullandığımız malzeme dansitite olarak hibrit kullanılmıştır. Ayrıca yürüyüş siklusu içerisinde itme fazında etkin olan karbon yay sistemi ile destekleyip hastamızın push off ve toe off periyodundaki zamanlama farklılığını düzenlemiş olduk. Hafızalı olan bu karbon plaka tabanlığın deformasyonunu engellemekte de etkin görev almaktadır. Olgumuzun yürüyüş aşamasında stance (basma) fazında yerden aldığı yer reaksiyonel momenti ile vücut ağırlık hattından gelen momentin desteklenmesini sağlamıştır. Yürüyüş aşamasında bu denge hastamızın enerji tasarrufu sağladığı ve daha geç yorulduğu, daha uzun mesafeler yürüyebildiği ve ayakkabı kullanım yelpazesini genişlettiğini bize belirtti. Uzun vadede bacak kaslarında atrofik görüntünün azaldığını, özellikle hemstring ve gluteal kas bölgelerinde bu gelişimi daha çok hissettiğini belirtti. Ölçümlemede de bu gelişimi kayıtlarımıza aldık. Gün içerisindeki yorgunluğun, artan yürüme mesafesi ve ayakta durma süresine rağmen azaldığı ve mental olarak kendini daha iyi hissettiğini belirtti. Ayaktaki basınç kontrolsüzlüğünden kaynaklı nasırlarında azalma olduğunu gözlemledik.