Çocuklarda Skolyoz Patolojileri - Omurga Eğriliği

Çocuklarımızı Tehdit Eden Skolyoz Patolojileri (Omurga Eğriliği)


Juvenil & Adölasan Dönem Skolyoz Patolojileri

Pandemi döneminde eve kapanmalarımızdan dolayı sedanter hayat içine sürüklendiğimiz gerçeği kaçınılmazdır. Özellikle okul çağındaki çocuklarımızın eve kapanması; eğitim hayatlarına ve boş vakitlerinde pc, tablet mobil telefon karşısında uzun zaman ayırdıklarından dolayı, bedensel olarak pasif zamanları artmıştır.

cocuklarda-omurga-egriligi-kariyer-ortopedicocuklarda-omurga-egriligi-kariyerortopedi

Gün içindeki bu uzun süreli pasif zamanlarında da bozuk postür ile omurgayı pozisyonlamaları; çocuklarımızın omurga sorunlarında artış olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle gelişim çağındaki çocuklarımızın kemikleşme döngüsü hızlı olduğundan (öncelikli adölasan dönem) kötü postür gelecekteki skolyoz & kifoz & lordoz  gibi omurga deformasyonlarına neden olmaktadır.

cocuklarda-omurga-egriligi-3cocuklarda-omurga-egriligi-4

Son dönemlerde ayak analizi & ortopedik tabanlık uygulaması yaptığımız çocuk vakaların %80 gibi hiçte azımsanmayacak bir grubunda gözlemlediğimiz ayak basınç farklılıkları, sekonder bağlantılı olarak bizi omurgayı incelemeye itmiştir.


cocuklarda-skolyoz-patolojisi

Sedanter hayat, hepimizin farklı sorunlarını tetiklemesinin yanında; özellikle çocuklarımızın omurgasının hastalanmasına neden olmaktadır. Dolayısı ile çocuklarımızın kas iskelet sistemini destekleyecek, aynı zamanda ruhsal olarak onları olumlu yönlendirecek fiziksel aktivitelere yönlendirmemiz olumlu sonuç vermektedir. Bunun yanında çocuklarımızın fiziksel gelişimini rutin olarak gözlemlemek olası bir sorunu erkenden fark etmemizi sağlamaktadır.

cocuklarda-omurga-egriligi-7omurga-egriligi-skolyoz-patolojisi

Özellikle adölasan dönemde çocuklarımızın kendi öz bakımlarını kendilerinin yapmak istemeleri, çalışan anne baba olarak çocuklarımız ile geçirdiğimiz zamanın azlığı, bu patalojilerin gözden kaçmasına neden olmaktadır. Ebeveynlerimizi, çocuklarımızın omurgalarını rutin olarak takip etmeleri ve herhangi bir asimetrik tabloda ilgili bir branşta doktora başvurmaları sonucunda bu sorun daha basit yöntemler ile çözülebilmektedir. Çünkü omurga deformiteleri belirli açılara kadar ilgili  doktor takibi, egzersiz ya da doktor takibi, ortezleme ,egzersiz ile çözülebilmekte veya ilerlemesi durdurulmaktadır.

cocuklarda-omurga-egriligi-skolyoz-patolojisi

Açısı yüksek vakalarda ise cerrahi operasyon kaçınılmaz olmaktadır. Göğüs kafesimize şekil veren temel omurgadır. Göğüs kafesi ve omurga gövde kontrolünü dolayısı ile hayati önem taşıyan iç organlarımızı koruyan iskelet yapısıdır. Olası eğrilikler hem kas - iskelet sorunlarını hem de sekonder olarak iç organlarımızın görevini yapmasını engellemektedir.Sağlıklı bir omurgaya sahip yeni nesillerimiz için lütfen çocuklarımızın fiziksel gelişimini takip edelim.
Sağlıklı yarınlara...