Ortez Protez Neden Kişiye Özel Üretilmeli?

Ortez Protez Neden Kişiye Özel Üretilmeli?

İnsan anatomisi ve mekaniği ortak prensipler ışığı altında incelenir.Bu ortak prensipler içerisinde her birey kendine özgü fiziksel özellikler taşır. Bunun yanı sıra ortez ve protez gereksinimi doğuran durumlar veya travmalar çoğu zaman olguya özeldir. Deformasyonun şekli, açısı, fleksibilitesi, yaşadığı çevre, mental düzey, sosyo-ekonomik düzey vs. ortez kullanımını etkileyen faktör olarak bizim uygulama yöntemimizi belirler. Dolayısıyla  bu kadar etki eden faktörün var olması fabrikasyon ürünlerin ne kadar efektif olacağını düşündürür bize. Ortez grubu uygulamalarında en etkili yöntem kişiye özel ölçü ve prova esaslı uygulamalardır.
Protez uygulaması olarak ele aldığımızda gerek amputasyon gerekse konjenital (doğumsal) oluşan uzuv eksikliği tamamen kişiye özeldir. Hatta kişinin biraz kilo alıp vermesi, günlük ödem durumu bile bu adaptasyonu bozmaktadır.
Kompresyon terapide detaylı anlattığımız ödem çok dikkatle kontrol edilmelidir. Ayrıca kişiye özel üretilen soket bölümü haricinde protezin bütünlüğünü oluşturan kompanentler de; kişinin sosyo ekonomik ve fizyolojik bulgularına göre toparlanıp bir araya getirilir. Bir bütün oluşturan parçalar kişinin postürüne ve yürüyüş mekaniğine göre statik-dinamik ayarlanır. Her bireyin şahsına özel olmasından dolayı bir başkasının kullandığı ortez veya protez başkası tarafından kullanılamaz. Dolayısı ile en efektif çözüm ortez - protez alanında fabrikasyon ürünlerin (kompanentler dışında kalan bölümler haricinde) en son seçenek olmasıdır.