Kol ve El Protezleri

Kol ve El Protezleri

Üst ekstremite amputasyonlarından sonra meydana gelen fonksiyon kaybı,  alt ekstemite fonksiyonlarından çok farklıdır. Yapısal olarak özellikle el, çok ince işler yapabilecek şekilde gelişmiş olduğundan küçük bir eksiklik büyük fonksiyon kaybına neden olur. Ayak başparmağı kayıplarında yürümede fazla bozukluk olmadığı halde; el baş parmağı eksikliğinde el fonksiyonunun %50'sinden fazlası kaybolur. Bütün meslek grupları mesleği gereği işlerini yaparken daha çok üst ekstremitelerini kullanırlar.Çoğu meslek grubu alt ekstremite amputasyonu sonrası mesleğine geri dönebilirken, üst ekstremite amputasyonu bu konuda bu kadar şanslı değildir. Dolayısı ile kol protezi uygulamalarında kazanılacak en ufak fonksiyon bizim için önem teşkil etmektedir.
Parsiyel el protezi uygulamalarında kozmetik amaçlı gerçeğine uygun bir şekilde uygulanan silikon protezler görsellik anlamında oldukça başarılıdır.

Kol ProtezleriKol ProtezleriModüler Protezler; kozmetikliğe  ek olarak eklemleri sayesinde pasif olarak hareketli hale getirilir.


Modüler protezler

Mekanik amaçlı uygulanan  protezler; hastanın, kavrama fonksiyonu ile günlük rutinlerini maksimum oranda gerçekleştirmesini hedefler. Amputasyon seviyesine göre elin kavraması için açma- -kapama , daha yukarı seviyelerde pasif iç ve dış rotasyon ve dirsek eklemi kayıplarında fleksiyon- -ekstansiyon gibi fonksiyonlar proteze kazandırılabilr

Mekanik amaçlı uygulanan  protezler

İlerleyen zamanda, kaslardaki aksiyon potasiyelinin protezdeki hareketlenmeyi kontrol etmede kullanılacağını tespit ettikten sonra; üst ekstremite protezlerinde yeni bir dönem başlamıştır. Parsiyel el protezinden, dirsek üstü kısa amputasyonlara kadar geniş bir uygulama alanı bulan bu dinamik protezler günümüzde yaygın bir şekilde uygulama alanı bulmaktadır. 

Söz konusu teknolojiler;

Michelangelo El ile AxonBus protez sistemi, çeşitli kavrama seçenekleriyle doğal elin çok sayıda işlevini geri yükler. Son derece gelişmiş tasarımı sayesinde doğal vücut imajına uyumlu bir şekilde entegre olur.


Michelangelo El ile AxonBus protez sistemi

MyoFacil protez el sistemi, ilk myoelektrik uygulama için idealdir. Sağlam bir temel bağlantı oluşturur ve bu nedenle büyük bir hareket özgürlüğü sağlar. Daha önce pasif el protezi takan birçok kullanıcı, bu sistemi beğenmektedir. Protez el kas sinyalleri yoluyla açılıp kapanır, böylece nesneleri kavramaya ve tutmaya imkan sağlar. Özellikle evdeki veya ofisteki faaliyetler için çok uygundur.

MyoFacil protez el sistemi

Dirsek üstü amputasyonları için birde dirsek eklemi fonksiyonu ihtiyacı oluşur., böylece elin işlevlerinin yanında dirseğin fonksiyonlarının da protez tarafından yerine getirilmesi gerekir. DynamicArm dirsek eklemi, özel teknolojisi sayesinde hareketlerinizi doğal bir şekilde yapmanızı sağlar. DynamicArm, kaslarınızdan gelen sinyallerle kontrol edilir ve bir elektrik motoru ile çalışır. DynamicArm kontrol birimi, kas sinyallerini aynı zamanda protez ele de aktarır ve elin açılıp kapatılmasının yanında rotasyonu da sağlanır. DynamicArm'ı gerip bükebilirsiniz de...


Dirsek üstü amputasyonları

Bebionic eller sayesinde kol protezleri daha fazla el fonksiyonunu gerçekleştirmektedir. Parmakları biribirinden bağımsız olarak çalıştırıp kullanabilirsiniz. Pasif başparmak pozisyonlaması ile tutma-kavrama ile günlük ihtiyaçları karşılayabilirsiniz.


Bebionic ellerBebionic eller
 

Biyonik ellere bir alternatif olarak Touch bionic' i örnek verebiliriz. Her bir parmak kendine özgü çalıştırılıp kullanabilirisiniz. Parmak eklemlerinin hepsini aktif kullanabilirsiniz.


Biyonik eller

 

Parsiyel el amputasyonlarında son zamanlarda geliştirilen  bionic el uygulamaları; fizyolojik fonksiyonlara yakınlığı ile  hastalarımıza doğal elin konforunu kazandırmaktadır. 


Parsiyel el amputasyonlarıParsiyel el amputasyonları