Ayak Sağlığı ve Kişiye Özel Tabanlık

Ayak Sağlığı ve Kişiye Özel Tabanlık

Günümüz insanının zamanının büyük çoğunluğu dış hayat ve formal kıyafetler içerisinde geçmesinden dolayı ayak sağlığı çok önem arz etmektedir. Rahat huzurlu bir ayak tüm bedenimizin huzuru ve konforu için gereklidir. Duruşumuzun mekaniği, eklem sağlığımız, mentel olarak odaklanmamız, enerji tasarrufu sağlamamız, sağlıklı ayak tabanlarımız ile desteklenmektedir.
Ayak sağlığımız hem medikal bakım hem de kullandığımız tabanlıklarla korunur ve tedavi edilir.

 

Kişiye Özel Tabanlık Nasıl Yapılır?

Ayakta duruş fazında veya yürüyüşümüzün tüm evresinde destek yüzeyi oluşturan tabanlıklar kişiye özel tasarlanmalıdır. Tasarım öncelikle kişinin ayak basma analizi ile başlar. Çeşitli analiz ve ölçü teknikleri ile kişinin yürüyüş haritası hakkında bilgi sahibi oluruz. Baropodometrik yürüme analizi yöntemleri bu ölçümlemeyi matematiksel ve görsel olarak hatasız ölçmemize yardımcı olur.
Hastamızın ayak tabanı ve ayağının ölçümlemesinden sonra hastamızın hikayesini ve günlük rutini hakkında bilgi almamız gerekir. Tasarım yapılmadan hastamızın gün içinde ne kadar süre ve ne şekilde ayak tabanlarını kullandığı önemlidir.
Analiz ve ölçümleme ile tespit edilen veriler ışığında tabanlığımızı kişiye özel tasarlayıp, üretim aşamasına geçeriz. Bu aşamada CNC, alçı kalıp üzerine tasarım veya klasik üretim gibi yöntemlerle tabanlığımızı üretip hastamızın kullanımına sunmaktayız.

Kişiye Özel Tabanlık Hangi Durumlarda Yapılır?

Uygulama yaptığımız eksik görülen ayak deformasyonlarına kısaca değinmek istersek eğer;
  • Düz Tabanlık Durumu (Pes planus)

Ayak tabanımızdaki doğal ayak çukurunun (longitüdinal ark) açısal değerinin artıp, içeriye doğrı yarıküre şeklinde çöküklüğün (konkavitenin)  azalması olarak tanımlanır. Bu açısal değişim tam düzleşme veya kısmen düzleşme olarak ta gözlemlenir. Bunun yanı sıra içe basma (pesvolgus) deformasyonuda gözlemlenebilir.  Bel ve bacak ağrıları, efor sırasında erken yorulma gözlemlenir.  Bu tür durumlar için kişiye özel tabanlık üretimi yapılır.
  • Kavite Yüksekliği (Pes cavus)

Ayak tabanımızdaki konkavitenin (longitüdinal ark) açısal olarak daralması sonucu gözlemlenen deformitedir. Beraberinde transvers ark düşüklüğü ve pençe parmak gibi deformasyonlarda gözlemlenebilir. İleri açılarda ayak dış yüzeyinin daha çok yük taşıdığı pes varus görüntüsü gözlemlenebilir. Pes cavus deformitesinde konforsuz ayakkabı uyumu, nasır vb durumlar gözlemlenir.
Ayaktaki kontrolsüz yük dağılımını azaltacak, gerekirse deformasyonu azaltan tabanlık uygulamaları yapılarak kişinin ayak tabanı rahatlatılır.

 
  • Hallux valgus

Ayak başparmağının distal falankslarının ( parmakların en uçlarındaki kemikler) ayak orta aksine yakınlaşıp bir metatarsal kemiğinin distalinin abductiona yönelmesi olarak tanımlanır. Yani başparmak ekleminde çıkıntılı bir görünüm olarak kendini belli eder. Çoğu zaman sivri burunlu, ortopedik olmayan ve yüksek topuklu ayakkabı kullanımından kaynaklı ve genetik yatkınlık olarak ta etken bir şekilde görülür.
Gece ve gündüz kullanım için atelleme yapılabilir. Ayrıca ayak mekaniğini dengeleyecek
tabanlık uygulaması yapılabilir.

 
  • Pençe parmak

Parmakların pençe haline gelişi (yani fleksiyon pozisyonunda olması) ile parmak interphalangeal eklemlerin üst yüzeyleri ayakkabı içinde nasırlanmaya başlar. Bozulan açısal değer ön ayaktaki baskının artmasına neden olur. Burada bozulan mekanik dizilimi düzeltmek veya desteklemek için tabanlık tasarımı yapılır.
 
  • İçe Basma (Pes valgus )

Ayak topuğunun iç yüzeyinin daha fazla yük taşıması olarak tanımlanır. Ayak bilek ağırlık düzlemi açısal değer alır. Baskı bölgelere daha çok yayılır ve erken ayakkabı deformasyonu görülür. Deformasyona uygun tabanlık ile kaybedilen düzlem tekrar kazanılır.
 
  • Dışa Basma (Pes varus)

Vücut ağırlığının ayak veya topuk dış yüzeyinden taşınması olarak tanımlanır. Kişiye özel tasarım ile ayak basınç düzlemi dengelenir.
Kariyer Ortopedi
olarak yukarıda belirtilen ayak deformasyonları olan hastalarımıza ve konjenital (gelişim bozuklukları) veya sonradan oluşan ileri düzey ayak deformasyonları içinde kişiye özel tabanlık tasarımları yapmaktayız. Gerek düzeltme gerekse rijit vakalarda mekanik pozisyon kazandırılan uygulamalar ile çok sayıda hastamıza uygulama yapıp günlük hayatındaki konforuna kavuşturduk. Uygulamalarımıza medikal ayak bakımı için anlaşmalı pedaloglarımızla da koordineli çalışmalar yapmaktayız.

Sağlık ve huzur ayak tabanımızdan başlar.